بیمه بدنه

به طور کلی بیمه مربوط به وسایل نقلیه در گروه اصلی بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث تعریف می شود.بیمه بدنه خودرو از نوع اختیاری است که پوشش های متنوعی اعم از حوادث رانندگی، سرقت خودرو و یا حتی بلایای طبیعی را نیز شامل می شود. به واقع می توان گفت خرید یا عدم خرید این نوع بیمه از سوی بیمه گذار کاملاً به تصمیم، میل و اراده وی بستگی دارد.اما از آنجایی که بیمه بدنه برای دارنده خودرو مزیت های منحصر به فرد بسیاری به همراه دارد لذا خرید آن برای هر نوع وسیله نقلیه ای توصیه می شود .در بیمه بدنه سامان امکان خرید اقساطی و به صورت اینترنتی برای تمامی مشتریان و دارندگان خودرو فراهم می آید .در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا هر آنچه که درباره بیمه بدنه خودرو اعم از نوع پوشش بیمه ای و قیمت بیمه بدنه نیاز به دانستن دارد را با شما همراهان همیشگی به اشتراک بگذاریم.جهت دریافت مشاوره رایگان بیمه کلیک کنید
عوامل تعیین کننده حق بیمه بدنه

دو عامل مهم و اساسی در تعیین حق و استعلام بیمه بدنه نقش تعیین کننده ای دارند.از جمله قیمت حق بیمه و ارزش خودرو. جالب است بدانید که ارزش واقعی خودرو از سوی بیمه گذار یا خریدار بیمه تعیین می شود.این در حالی است که قیمت حق بیمه مربوط به یک خودرو با در نظر گرفتن مفاد مندرج در آیین نامه قیمت بیمه بدنه مشخص می شود.اگرچه انگیزه اصلی خریداران این نوع بیمه صرفاً جبران خسارات مالی به عمل آمده ناشی از حوادث مذکور است.

یکی از شایع ترین مشکلاتی که گریبان گیر خیلی از شرکت های بیمه می شود و اغلب مردم نارضایتی خود را دراین‌باره اعلام می کنند در زمینه بیمه بدنه خودرو و شرایط مندرج در آن است.وقوع چنین چالش هایی در حالی است که قریب به اکثریت خریداران بیمه، از مشخصات اصلی بیمه نامه خود بی اطلاع بوده و همین موضوع باعث می شود تا در بسیاری مواقع و پس از دریافت خسارت از بیمه گر خود اعلام نارضایتی داشته باشند.با این حال گفتن این نکته برای کلیه دارندگان خودرو ضروری است که نرخ بیمه نامه بدنه یک خودرو بر مبنای ارزش واقعی آن تعیین می شود.

بیمه بدنهمزایای بیمه بدنه خودرو

مزیت های استفاده از بهترین بیمه بدنه خودرو برای ما چیست؟ بی شک امروزه انواع مختلفی از وسایل نقلیه نقش بسیار مهمی را در زندگی ما انسان ها ایفا می کنند. به گونه ای که می توان گفت یکی از اموال و دارایی های مهم ما پس از مسکن به حساب می آیند.بدیهی است که چنین توجه و نگاهی خاص افراد به خودروها نیازمند مراقبت های درخور و منحصر به فردی است.به ویژه در شهرهایی که ازدحام و شلوغی موج می زد جذابیت این مراقبت بیشتر خود را نشان می دهد.همانگونه که در مطالب فوق نیز به آن اشاره شد بیمه بدنه مربوط به اتومبیل است و آنچه که بیش از همه خرید این نوع بیمه را ضروری می دارد قیمت و ارزش اتومبیل است.به ویژه آنکه طی این سال های اخیر شاهد افزایش روز افزون قیمت انواع خودرو بوده ایم.

با تمامی این اوصاف چون بیمه بدنه خودرو یک بیمه نامه کاملاً اختیاری است در نتیجه ممکن است خیلی از افراد از جزئیات مندرج در آن بی اطلاع باشند که در پی آن چنین خریدی را منطقی ندانند.از این رو در ابتدای مطلب و پیش از خرید نیاز است تا تمامی جوانب مربوط به این رشته بیمه ای از سوی بیمه گذار بررسی شود تا بداند در مقابل حق بیمه ای که پرداخت می کند چه مزیت هایی را دریافت می کند.در ادامه مطلب بیشتر با مزایای خرید بیمه بدنه سازمان و مزیت های آن آشنا می شویم:

 • پرداخت مبلغ خسارت به تمامی به صورت نقدی
 • برخورداری بیمه گذار از تخفیفات نقدی عدم خسارت
 • پرداخت کل مبلغ اتومبیل به سرقت رفته از سوی بیمه گر
 • پرداخت حق خسارت از سوی بیمه بدنه سامان با وجود مقصر بودن راننده (بیمه گذار)
 • امکان انتقال بیمه مذکور و تخفیفات مربوط به آن به خودروی دیگر بیمه گذار
خطرات مورد تعهد

در بيمه شخص ثالث خطرات زير تحت پوشش بيمه است:

 • تصادف، تصادم، سقوط، واژگونی، آتش‌سوزی و یا انفجار وسایل نقلیه
 • خسارتهايي كه از محمولات وسيله نقليه به اشخاص ثالث وارد مي‌شود.
 • پرداخت غرامت فوت و نقص عضو دائم و موقت اشخاص ثالث شامل ديه و ارش (ديه نقص عضو موقت كه توسط قاضي تعيين مي‌شود)
 • جبران هزينه‌هاي درماني ناشي از مصدوميت اشخاص ثالث در سوانح رانندگي؛ چنانچه مشمول قانون دیگری نباشد.
 • جبران خسارتهاي مالي وارد به اشخاص ثالث


 

خطرات خارج از تعهد

در بيمه شخص ثالث خطرات زير تحت پوشش بيمه است:

 • تصادف، تصادم، سقوط، واژگونی، آتش‌سوزی و یا انفجار وسایل نقلیه
 • خسارتهايي كه از محمولات وسيله نقليه به اشخاص ثالث وارد مي‌شود.
 • پرداخت غرامت فوت و نقص عضو دائم و موقت اشخاص ثالث شامل ديه و ارش (ديه نقص عضو موقت كه توسط قاضي تعيين مي‌شود)
 • جبران هزينه‌هاي درماني ناشي از مصدوميت اشخاص ثالث در سوانح رانندگي؛ چنانچه مشمول قانون دیگری نباشد.
 • جبران خسارتهاي مالي وارد به اشخاص ثالث


 

بیمه شخص ثالث

اصطلاحات مربوط به خرید بیمه بدنه خودرو

تمامی اصطلاحاتی که در ادامه مطلب به تعریف آن ها پرداخته می شود صرفه نظر از هر معنا و مفهوم دیگری در رابطه با موضوع بیمه بدنه و مفاد و شرایط مندرج در آن به کار برده می شوند.با ما همراه باشید تا به تعریف جامعی از این اصطلاحات بپردازیم:بیمه گذار:
به شخص یا اشخاص حقیقی و حقوقی گفته می شود که به عنوان مالک اصلی موضوع بیمه قراردادی را طبق آیین نامه بیمه عمومی با شخص بیمه گر منعقد کرده و طی آن موظف می شود تا حق بیمه ذکر در مفاد قرارداد را تمام و کمال پرداخت نماید.لازم به ذکر است که نماینده قانونی مالک بیمه هم شامل اصطلاح بیمه گذار می شود.


بیمه گر:
به یکی از شرکت های بیمه ای معتبر و شناخته شده ای گفته می شود که قراردادی تحت عنوان بیمه بدنه و مفاد مرتبط با آن را با شخص بیمه گذار تنظیم می کند.در این قرارداد بیمه گر متعهد می شود تا در مقابل دریافت حق بیمه از بیمه گذار بر اساس آیین نامه مندرج در بیمه نامه، مسئولیت جبران خسارات احتمالی وارد شده به خودرو را بر عهده می گیرد.


حق بیمه:
مبالغی است که در مفاد مندرج در بیمه نامه ذکر و شخص بیمه گذار را موظف می دارد تا به هنگام صدور بیمه نامه و یا طی روند مربوطه نسبت به پرداخت آن اقدام کند.


ذی نفع:
به شخصی گفته می شود که نام او نیز بنا به درخواست مالک خودرو در بیمه نامه مذکور قید می شود.به این ترتیب قسمتی یا کل خسارات از سوی بیمه گر به وی پرداخت می شود.


موضوع بیمه:
موضوع بیمه همان گونه که از نامش هم پیدا است مشخصات مربوط به وسیله نقلیه زمینی که قرار است بیمه برای آن خریداری شود در بیمه نامه مذکور درج می گردد.شایان ذکر است که تمامی لوازم و تجهیزاتی که مطابق کاتالوگ خودروی خریداری شده به مالک تحویل داده می شود نیز در زمره موضوع بیمه قرار می گیرد.


مدت اعتبار بیمه نامه:
به طور کلی مدت زمان اعتبار بیمه نامه مذکور به مثابه خیلی از رشته های بیمه ای یک سال است.اما آغاز و پایان آن همان مدت زمانی است که در بیمه نامه ذکر و برای شخص بیمه گذار مشخص می شود.


فرانشیز:
این قسمت در واقع همان بخشی از خسارت است که جبران آن بر عهده شخص مالک بوده و میزان آن معمولاً در بیمه نامه برای بیمه گذار مشخص می شود.
آشنایی با پوشش های اصلی بیمه بدنه

بیمه بدنه خودروکم ترین مواردی که می توان برای خرید بیمه بدنه ارزان در نظر گرفت این است که می تواند خسارت های وارد شده به خودرو شما را برایتان جبران کند.اما برای شناخت بهتر این نوع بیمه و آشنایی با جزئیات آن بهتر است بدانیم که چه نوع خساراتی را برای جبران مالی بیمه گذار خود در نظر گرفته است.در حالت کلی و بر اساس قوانین و مقررات بیمه ای، پوشش های اصلی این نوع بیمه در حالت عادی که به عنوان خطرات اصلی در نظر گرفته می شوند شامل موارد زیر است:

 • اصابت دو وسیله نقلیه یا به عبارتی دو خودرو با یکدیگر
 • اصابت و برخورد خودرو با اجسام ثابت یا متحرک که این خود شامل برخورد اجسام به اتومبیل در حال حرکت یا سکون نیز می شود
 • سقوط یا واژگون شدن خودرو
 • حریق که شامل آتش سوزی، انفجار و یا صاعقه نیز می شود
 • سرقت خودرو که مواردی از قبیل سرقت کلی اتومبیل، سرقت تجهیزات داخلی خودرو قید شده در بیمه نامه، خسارت ناشی از آسیب دیدن خودرو و یا لوازم اضافی ذکر شده در بیمه نامه را شامل می شود
 • خساراتی که در جریان انتقال خسارت خودرو آسیب دیده انجام می شود
 • خسارت لاستیک ها و باطری خودرو نیز تا حد بالایی تحت پوشش بیمه ای این بیمه نامه نیز می شود
جهت دریافت مشاوره رایگان بیمه کلیک کنید


آشنایی با خسارات فرعی پوشش های تکمیلی بیمه بدنه

نکته مهم این که هیچ یک از خسارت های اضافی و فرعی در زمره پوشش های بیمه بدنه خودرو واقع نمی شوند.مگر آنکه بیمه گذار یا مالک خودرو با پرداخت مبالغ جداگانه به منظور خرید پوشش های اضافی بخواهد ریسک خسارت های غیر مترقبه وارد شده را کاهش دهد.خرید پوشش های فرعی برای این نوع بیمه شامل جبران خسارت های زیر است:بیمه بدنه سامان

بلایای طبیعی
آسیب ها و زیان های مالی که در اثر بلایای طبیعی اعم از زلزله، سیل و فوران آتشفشان بر خودروی بیمه شده وارد می شود.

سرقت قطعات و لوازم خودرو
تمامی خسارت های ناشی از سرقت قطعات و لوازم خودرو در زمره پوشش های فرعی بیمه ای قرار دارند.این نوع سرقت به عنوان خسارت های جزئی در نظر گرفته می شوند.


پاشش رنگ و اسید
تمامی آسیب ها و خسارت های ناشی از پاشش اسید، رنگ و یا سایر مواد و ترکیبات شیمیایی بر روی بدنه خودرو را شامل می شود.در واقع بیمه گذار با خرید این پوشش بیمه ای فرعی می خواهد ریسک های احتمالی این گونه حوادث را کنترل کند.

شکست شیشه
قابل توجه مالکین و بیمه گذاران خودرو؛ شکستن شیشه به خودی خود و بدون اصابت با هیچ یک از اشیاء خارجی و یا حتی با عواملی غیر از خطرات اصلی اتفاق افتد تحت پوشش اصلی بیمه بدنه خودرو قرار نمی گیرد.اما بیمه گذار و مالک خودرو با پرداخت حق بیمه جداگانه به منظور خرید پوشش بیمه ای فرعی می تواند خودرو خود را در برابر چنین خطرات احتمالی مصون نگاه دارد.

استهلاک
این فرایند به آسیب های وارد شده به خودرو ناشی از کاهش ارزش و بهای آن گفته می شود.نکته مهم اینکه اگر کاهش قیمت خودرو به دلیل خسارات و آسیب هایی باشد که شرکت بیمه مسئولیت پوشش آن ها را بر عهده گرفته است در این شرایط باز هم شرکت بیمه گذار به جبران خسارت های قید شده در بیمه نامه می پردازد.به عبارتی استهلاک و کاهش قیمت خودرو حتی در اثر خطرات احتمالی در لیست تعهدات شرکت های بیمه گر قرار نمی گیرد.


قیمت بیمه بدنه خودرو

بی شک یکی از سؤال های رایجی که در رابطه با بیمه بدنه خودرو ذهن اذعان خریداران را به خود مشغول می دارد این است که آیا قیمت بدنه خودرو به مثابه خیلی از بیمه نامه ها دارای قیمت های متغیری است؟ چگونه می توان درباره به روز ترین قیمت ها اطلاع پیدا کرد. باید گفت نمی توان بهای ثابت شده ای را برای قیمت بیمه بدنه خودرو در نظر گرفت و این بیمه نامه های ارائه شده در شرکت های مختلف و تخفیفات ویژه ای که برای بیمه گذاران خود در نظر گرفته اند بستگی دارد.به بیانی ساده تر عوامل و متریال های مختلفی در تعیین قیمت بیمه بدنه نقش تأثیرگذاری دارند که در ادامه به شرح مهم ترین آن ها می پردازیم:

نرخ پایه ای بیمه برای تمامی خودروهای مختلف متناسب با ارزش روز آن ها تعیین شده و متفاوت می باشد

شرکت های مختلف بیمه اعم از بیمه بدنه سامان با اعمال تخفیفاتی مختص به خود بر روی قیمت های پایه می توانند مزیت هایی منحصر به فرد را بیمه گذاران خود در نظر بگیرند

در نهایت حق بیمه تعیین شده برای در نظر گرفتن پوشش های تکمیلی در شرکت های بیمه ای مختلف متفاوت می باشد. برای اطلاع کامل از تمامی نرخ های مربوط به این نوع از رشته بیمه ای کافی است به وب سایت رسمی بیمه بدنه سامان با آدرس https://www.bs189.ir مراجعه کنید.تخفیف بیمه بدنه خودرو

تخفیف بیمه بدنه خودرو از جمله موارد حائز اهمیتی است به عنوان یک امتیاز برای اشخاص بیمه گذار توسط شرکت های بیمه ای در نظر گرفته می شود.تخفیفات اصلی این بیمه شامل موارد زیر است:

تخفیف خودروهای صفر کیلومتر: این تخفیفات شامل مواردی از قبیل کاهش قیمت بیمه خودرو ۲۰ تا ۳۰ درصد برای تمامی اتومبیل های صفر کیلومتر

تخفیفات نقدی: این نوع تخفیفات بیمه ای به بیمه گذارانی تعلق می گیرد که حق بیمه قید شده در بیمه نامه خود را تماماً به صورت نقدی پرداخت می کنند. معمولاً تخفیفات نقدی در نظر گرفته شده برای مالکین ۱۰ درصد است

برای خرید بیمه اتومبیل سامان کلیک کنید.